Sügisest alustavad ETV2s viipekeelsed uudised

Kristel Laansoo
Viipekeelsete uudiste toimetaja koolituse läbinud Kristel Laansoo. (Foto: ERR)

Sügisest alustavad ETV2-e ekraanil viipekeelsed uudised, ettevalmistused uue saate tulekuks on kestnud kogu suve.

Täna mängisid värskelt kahekuulise koolituse läbinud kuus viipekeele toimetajat uudistesaate otsast lõpuni läbi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viipekeelsete uudiste projektijuhi Epp Ehandi sõnul on kõik kuus konkursi ja ajakirjandusliku koolituse läbinud viipekeele toimetajat targad ja särasilmsed inimesed, kellest kahte väljavalitut näeb alates sügisest ekraanil igapäevaselt.

Edaspidi ei pea kuulmispuudega televaatajad tõlget otsima ekraani alumisest nurgast - viipekeelsetes uudistes on viipleja päralt kogu ekraan ning uudislood on kurtide toimetajate endi valitud ja kirjutatud.

"Esialgu mulle tundus, et mis siis ikka, eestikeelsed uudised tõlgituna viipekeelde. Aga tegelikult ei ole see üldse nii, kurtidel on väga selge eneseteadvus ja viipekeelne kultuur. Nende maailmast arusaamine on mõnevõrra teistsugune kui meil," ütles Ehand.

Näiteks ei maksa viipleja taustal näidata liikuvat videopilti, sest see teeb kurdile uudise jälgimise oluliselt raskemaks, nendib Soome rahvusringhäälingu Yleisradio viipekeelsete uudiste juht Mikaela Tillander.

Tema sõnul ei võida viipekeelsetest uudistest ainult kurdid vaid kogu ühiskond.

"Kui Soomes viipekeelsete uudistega alustati, märgati peagi, et inimeste huvi viipekeele vastu kasvab. Ka vaatajate hulk on pidevalt suurenenud. Inimesed tunnevad viipekeelsete uudiste vastu huvi ja tahavad viipekeelt õppida," rääkis Tillander.

Viipekeelsed uudised alustavad ETV teisel kanalil 31. augustil kell 19.20.        Toimetas Inga-Gretel Linkgreim

Algallikas: http://uudised.err.ee/index.php?06173866 (http://ead.ee/375518)