Kurtide näitlejate etendused Tartus ja Tallinnas

 7. – 8. novembril toimusid kurtide näitlejate etendused Tartus ja Tallinnas. Teatrigrupp Ona – On koosseisus  kurdid  näitlejad Lada Lištvanova Tšehhist ja Damjan Šebjaniga Sloveeniast esitasid meeleolukad pantomiimietendused „Reis ümber maailma” Nad kutsusid pealtvaatajaid kaasa elama  sellele reisile ja  tutvuma vaatamisväärtustega üle terve maailma. Nad panid meid oma  meisterlikult  koomilise mänguga naerma. Saalitäied pealtvaatajaid nii Tartus kui Tallinnas naersid etenduse algusest lõpuni. Kurtidele meeldis väga kurtide näitlejate esinemine. ONA - ON esimest teatrikuulutust saate lugeda aadressil  (http://ead.ee/374805)ONA – ON

Maailmas on kaks erinevat kultuuri kuuljatele ja kurtidele. Kuuljad nägid esimest korda kurtide oma etendust ja mõnedel jäi imestusest  suu lahti. Oli natuke võõras ja teistmoodi, aga väga armas ja soe. Kõik inimesed, kes nägid kurtide etendust, soovivad jälle tulla  kurtide etendust vaatama.

Algul saatsime etenduse plakatid üle  Eesti-kurtide koolidele, ühingutele ja organisatsioonidele. Tartus selgus, et huvilisi oli vähe. Siis üks ürituste korraldajaist Argo Purv selgitas Tartu Hiie Kooli õpilastele, milline etendus tuleb. Õpilased arvasid, et kurtide etendused sarnanevad kuuljate teatrietendustega ja nende kogemuste järgi on need igavad, sest ei saa aru, mis laval räägitakse. Vahel on küll kuuljate näitlejatega etendusel viipekeele tõlk kaasas, aga ikka jääb etendus igavaks. Sellel etendusel said õpilased kõvasti naerda  ja soovisid veel tulla kurtide etendust vaatama. Kuulmispuuetega inimestele sobib teatrikultuur (nt: ballett, pantomiim ja viipekeelsed esinemised).

Oli meeldiv kuulda, et Tallinna Heleni Kooli õpilased ootavad nüüd väga kurtide etendust. Tallinna  etendusel oli ka arvukalt kuuljaid inimesi ja ka Astangu Toimetuleku Keskuse õpilasi. Nagu lisatud piltidelt näete oli kõigil väga lõbus. Pilte saate vaadata siit

Sellist kultuurielamust ei ole Eesti kurtide elus ammu olnud ja tänulik publik tänas näitlejaid püstitõusmise ja kätelehvitamisega (kurtide aplaus). Lapsed aina tahtsid näitlejatega koos pilti teha.

Täname  EKL  projektijuhti Maret Õuna, kes kirjutas projekttaotluse Kultuurikapitalile ja korraldas ka näitlejate kutsumise, etendused Tartus ja Tallinnas.

Suur kiitus ka Kaido Õunale, kes sõidutas külalisi 3 päeva. Tänud ka Koidule, Riinale ja Argole.

Oli väga meeldejääv kultuurielamus. 

Kliki pildid suuremaks: