WFD septembri infoleht 2009

WFD logo


WFD UUDISED

Rahvusvaheline kurtide nädal
Rahvusvahelist kurtide nädalat tähistatakse 21.-27. septembrini 2009. See lõpeb rahvusvahelise kurtide päevaga pühapäeval. Liidud üle kogu maailma organiseerivad sündmusi ja kampaaniaid, et kurtide inimeste probleemidele tähelepanu pöörata. Teemaks on inimõigused läbi viipekeelte. Sel aastal on rõhuasetus värvikal kurtide kultuuril. Rahvusvahelist kurtide päeva tähistati esimest korda 1958. aastal ja hiljem laienes see kurtide nädalaks. WFD esimene kongress leidis aset septembris 1951 ja kurtide nädala ja päeva tähistamine on pühendatud sellele sündmusele.

(http://ead.ee/#" onClick=)
Käsi kurtide paraadilt Belgiast 2007. aastal

Käsi kurtide paraadilt Belgiast 2007. aastal
Näidake poliitikutele viiplevaid käsi
Siin tutvustatakse kampaania ideed, mida ühingud saavad kurtide nädala jooksul läbi viia. Andke parlamendiliikmetele või valitud poliitikutele kindaid, mis kujutavad viiplevaid käsi, et viipekeelele ja kurtidele rohkem tähelepanu pöörata.
(FOTO: FFSB )


WFD vastu on esitanud kohtuasja Itaalia Kurtide Liit (ENS). Esimene kohtuistung leiab aset 22. septembril Roomas.

See tähendab, et kokkuleppele ei ole jõutud. Istung pidi esialgu toimuma juulis 2009, aga lükati edasi. 93. WFD juhatuse koosolek Ugandas langeb kokku kohtuistungiga, nii et WFD president ei saa istungil osaleda. WFD juhatus otsustas saata WFD presidendi asemel Roomasse oma esindajad Colin Alleni ja Meri Hyrske-Fischeri. Kui te soovite toetada WFD kohtukulusid, palun saatke oma annetus järgmisele kontole:

World Federation of the Deaf
Nordea Bank
Helsinki, Finland
Account No: 155530-111337
Swift Address: NDEAFIHH
International Bank Account Number (IBAN): FI04 1555 3000 113 37
Edasise info jaoks võtke ühendust: wfd@kl-deaf.fi

WFD juhatuse koosolek
93. WFD juhatuse koosolek peetakse Kampalas Ugandas 22.- 24.septembril 2009. WFD juhatus kohtub ka Uganda parlamendiga ja tähistab rahvusvahelist kurtide nädalat.

WFD palub kohe Araabia regiooni viipekeele ühtlustamise protsess peatada
See segab lingvistilist mitmekesisust alal, kus on 22 riiki ja palju viipekeeli. See on kurtide inimeste keeleliste inimõiguste rikkumine. WFD juhatus arvab, et viipekeelte puhastamine või ühtlustamine on ÜRO ja UNESCO lepete rikkumine. Iga maa kurtidel inimestel on õigus teha muudatusi oma viipekeelde. Kontroll viipekeele arengu üle peab jääma sellesse sotsiaalsesse gruppi, kus antud viipekeelt kasutatakse. Maailma viipekeeletõlkide liit (WASLI) toetab WFD seisukohta, et Araabia regiooni viipekeele ühtlustamine tuleb peatada.

Aasia ja Okeaania piirkondlik sekretariaat (WFDRSA/P)
Jaapani Rahvusvaheline Koostöö Agentuur on 14 aastat läbi viinud juhtimiskoolitust kurtidele. Igal aastal on umbes 8 õpilast Jaapanis kaheks kuuks käinud õppimas kurtide kogukonna organisatsioonilist arengut. Need, kes on osalenud, on suurel määral panustanud kurtide liikumisse oma maades. Sel aastal valitakse õpilasi Hiinast, Sri Lankast, Kolumbiast ja Ugandast.

WFD piirkondlik sekretariaat Mehhikos, Kesk-Ameerikas ja Kariibi mere saartel (WFD MCAC)
9. juulil 2009 peeti koosolek Bogotas, Kolumbias järgmiste riikide esindajatega: Nikaraagua, Guatemala, El Salvador, Panama, Kuuba, Costa Rica, Dominikaani vabariik ja Mehhiko. WFD president Markku Jokinen võttis samuti koosolekust osa. Valiti piirkondliku sekretariaadi esindajate komitee. Gerardo Carollo Costa Ricast valiti uuesti piirkondlikuks direktoriks. Valiti ka komitee liikmed Kuubalt, Mehhikost, Panamalt ja Dominikaani vabariigist.

WFD juhatuse liige kurtide lesbide, geide, biseksuaalide ja transseksuaalide konverentsil
21. kurtide vikerkaarepartnerluse konverents Chicagos USAs, 30. Juuni - 4. juuli 2009.
Kurtide vikerkaarepartnerlus on organisatsioon kurtidele lesbidele, geidele, biseksuaalidele ja transseksuaalidele, mis loodi 1977. aastal, et selle kogukonna hariduslikku, majanduslikku ja sotsiaalset heaolu suurendada. WFD juhatuse liige Colin Allen oli üks konverentsi avamis- ja lõputseremoonia peaesinejatest. Konverentsil osales 365 inimest umbes 12 maalt. Konverentsil oli 14 töötuba, k.a. kaks töötuba, mida Colin Allen organiseeris. Paljud osalejad toetasid ideed, et peaks pidama uue ametliku kurtide lesbide, geide, biseksuaalide ja transseksuaalide konverentsi enne WFD kongressi Lõuna-Aafrikas. Konverents organiseeris ka kümme huvigruppi, s.h. kurdid noored, kurdid lesbid, nahk ja kurdid, kurdid pensionärid, kurdid transseksuaalid, kurdid geidest lapsevanemad. WFD õnnitleb Chicagot suurepärase konverentsi korraldamise eest.

(http://ead.ee/#" onClick=)
WFD juhatuse liige Colin Allen vikerkaarepartnerluse konverentsil Chicagos

WFD juhatuse liige Colin Allen vikerkaarepartnerluse konverentsil Chicagos
(http://ead.ee/#" onClick=)
Vikerkaarepartnerluse konverentsil Chicagos

Vikerkaarepartnerluse konverentsil ChicagosWFD juhatuse liige Colin Allen vikerkaarepartnerluse konverentsil Chicagos
(FOTO: Colin Allen)

Kuues Kolumbia kurtide kogukonna kongress, kuues kurtide ladina-ameeriklaste koosolek ja esimene Ladina-Ameerika viipekeeletõlkide koosolek juulis 2009.
Kolumbia Kurtide Föderatsioon pidas kuuendat Kolumbia kurtide kogukonna kongressi ja kurtide ladina-ameeriklaste koosoleku. Mõlemad sündmused olid väärtuslikku info allikad. Osalejad said uusi teadmisi kurtide inimõiguste ja elukvaliteedi parendamiseks Ladina-Ameerikas. Ladina-Ameerika viipekeeletõlkide koosolek peeti esimest korda, et arendada koostööd kurtide liitude ja tõlkide liitude vahel. WFD president tegi kongressil ettekande ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioonist kurtide inimeste õiguste vaatenurgast. Juan Carlos Druetta (Maailma viipekeeletõlkide liidu asepresident) ja Marco Nardi, Euroopa esindaja pidasid loengu maailma viipekeeletõlkide liidust ja selle tegevustest. Mõlemad ettekanded võeti hästi vastu.

WFD piirkondliku sekretariaadi direktorid, Alexeis Vergara Estibill ja Gerardo E. Carrillo Naranjo olid aktiivselt kaasatud nendes üritustes. Igal piirkondlikul sekretariaadil olid kohtumised WFD tavaliikmetega Ladina-Ameerikast. Hr Jokinen ja Hr Allen pidasid samuti mitu kohtumist WFD tavaliikmete delegaatidega.

(http://ead.ee/#" onClick=)
WFD president Markku Jokinen

WFD president Markku Jokinen
(http://ead.ee/#" onClick=)
koosolek
Kuues Kolumbia kurtide kogukonna kongress
(FOTO: Colin Allen)

Kurtide inimõiguste ja võimekuse koolitus Lõuna- ja Kesk-Aafrikas
Projekis on komplekteeritud kaks piirkondlikku meeskonda kasutatavate keelte põhjal (prantsuse ja inglise). Prantsuse piirkondliku meeskonna liikmed on Ablavi Dziku of Togo, kes töötab piirkondliku koordinaatorina ja Megan Youngs Kanadast piirkondliku koolitajana. Inglise meeskonna piirkondlikuks koordinaatoriks sai Lucy Upah Nigeeriast ja piirkondlikuks koolitajaks Caroline Conlon Austraaliast. Kolmeaastane projekt keskendub Lääne- ja Kesk-Aafrika liitude arendamisele. Projekti abil tõstetakse teadlikkust kurtidest ja nende inimõigustest. Muuhulgas tegeletakse kurtide haridusega, viipekeelega, juurdepääsule informatsioonile ja teenustele, s.h. viipekeele tõlketeenusele. Projekti abil koolitatakse kurtide liite 19 riigis Lääne- ja Kesk-Aafrikas. Projektis toimub kaks koolituste vooru kahel teemal: jõudluse suurendamine ja inimõigused. Lisaks korraldab projekt kohaliku seminari, kus kohtuvad kurtide liitude esindajad, et arendada piirkonnas dialoogi ja luua suhtlusvõrgustikke ja piirkondliku sekretariaadi.

Projekti sihtmaad

 Inglisekeelne piirkondlik meeskond  Prantsuskeelne piirkondlik meeskond
 1. Gambia  1.  Benin
 2. Ghana  2.  Burkina Faso
 3. Libeeria  3.  Kamerun
 4. Nigeeria  4.  Kesk-Aafrika vabariik
 5. Sierra Leone  5.  Tšaad
   6.  Kongo rahvavabariik
   7.  Kongo vabariik
   8.  Côte d'Ivoire
   9.  Gabon
   10. Guinea
   11. Mali
   12. Niger
   13. Senegal
   14. Togo
Kui teil on lisaküsimusi projekti kohta, võtke ühendust Colin Alleniga, kes on projekti koordinaator, e-mail: deafhumanrights@yahoo.com.au .

WFD konverents 2013 (ainult tavaliikmetele)
Kui teie organisatsioon huvitub väikese WFD konverentsi korraldamisest 2013. aastal, saatke palve WFD sekretariaadile ja seda arutatakse WFD juhatuse koosolekul pärast maailmakongressi 2011. aastal. Lisainformatsioon: Phillipa Sandholm, WFD administratiivsekretär: phillipa.sandholm@kl-deaf.fi .

Rahvusvahelised ja ÜRO uudised

Rahvusvahelise Puuetega Inimeste Liidu (IDA) ja ÜRO puuetega inimeste konventsiooni (CRPD) foorumi koosolek New Yorgis
WFD president Markku Jokinen käis New Yorgis koosolekul Rahvusvahelise Puuetega Inimeste Liidu ja selle CRPD foorumi juhatuskomiteega. Täpsustati strateegiad enne CRPD teist komiteed, mis toimub 19.- 23. oktoobril. Seekord kiidab komitee arvatavasti heaks ametlikke dokumente, nagu protseduurireeglid, töömeetodid ja raporteerimise juhend komiteele. Lisaks arutletakse CRPD artikli 12 üle (võrdsus seaduse ees).

IDA liikmed arutavad, mis on siiani tehtud ja mis tehakse propageerimise valdkonnas (nt. ÜRO üldassamblee, WHO, UNESCO, UNDP ja OHCHR). See sügis on väga kiire, sest IDA kirjutab praegu dokumenti erivolinikule inimõiguste artikli 33 kohta.

Markku Jokinen osaleb IDA CRPD foorumil töögrupis, mis käsitleb kaasavat haridust. See töögrupp peab koostama üksikasjaliku CRPD artikli 24 tõlgenduse. Niipea kui see dokument IDA CRPD foorumi juhatava komitee poolt heaks kiidetakse, jagatakse see WFD tavaliikmetele. Inimõiguste kohta saab rohkem teada veebilehelt http://www.internationaldisabilityalliance.org/ (http://www.ead.ee/374282).

Puuetega inimeste õiguste konventsioon (CRPD)
5 artiklit viitavad otseselt viipekeelele ja kurtidele
Artikkel 2: definitsioonid
Artikkel 9: juurdepääs (2e)
Artikkel 21: väljendus- ja arvamusvabadus, juurdepääs infole (b ja e)
Artikkel 24: haridus (3b, 3c, 4)
Artikkel 30: osalemine kultuurielus, rekreatsioon, vaba aja tegevused, sport (4)

Praeguseks
142 konventsioonile allakirjutanut
85 valikulisele protokollile allakirjutanut
65 konventsiooni ratifitseerimist
42 valikulisele protokollile allakirjutanut

Konventsiooni veebileht: http://www.un.org/disabilities (http://ead.ee/374283)

OHCHR: „Inimõiguste käsiraamat“ on nüüd kättesaadav araabia ja vene keeles
Veebruaris 2009 koostas ÜRO ülemvolinik „Inimõiguste käsiraamatu“. See käsiraamat annab teadmisi sellest, kuidas tegeleda erinevate ÜRO inimõiguste organisatsioonide ja mehhanismidega. See on nüüd saadaval araabia ja vene keeles. Prantsuse, hispaania ja hiina versioonid saabuvad lähemate kuude jooksul.

Puuetega Inimeste Õiguste Fond (DRF)
Puuetega Inimeste Õiguste Fond võtab vastu uusi taotlusi. Selle aasta teema on „Hääle tõstmine“. Järgmiste maade puuetega inimeste organisatsioonid saavad toetusi taotleda: Equador, Nikaraagua, Peruu, Ghana, Namiibia, Uganda, Bangladesh ja Vaikse Ookeani piirkond (Cooki saared, Mikroneesia, Fiji, Kiribati, Nauru, Niue, Palau, Papua Uus-Guinea, Marshalli saared, Samoa, Saalomoni saared, Tonga, Tuvalu, Vanuatu). Fondi peamine eesmärk on aidata puuetega inimeste organisatsioone Ida-Euroopas/endises Nõukogude Liidus ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni ratifitseerida, täide viia ja jälgida.
2009. aastal võivad toetusi taotleda üksikud organisatsioonid või rahvuslikud puuetega inimeste organisatsioonide liidud. Huvitatud organisatsioonid leiavad rohkem informasiooni fondi veebilehelt: http://www.disabilityrightsfund.org/grant.html (http://www.ead.ee/374284). Küsimusi taotlusprotsessi kohta võib esitada aadressil info@disabilityrightsfund.org 15. augustini. Taotluste esitamise kuupäev on 15. september 2009.

Austraalia AUSAID
Austraalia AUSAID pakub inimõiguste grante 20000-100000 Austraalia dollari ulatuses. Taotleda võivad Aafrika, Ladina-Ameerika, Aasia-Vaikne ookean, Kariibi mere saared, Kesk-Ida. Taotlemise tähtaeg 2. oktoober 2009. Toetuste taotlemise kohta saab rohkem lugeda veebilehelt http://cambodiajobs.blogspot.com/2009/09/ausaid-human-rights-small-grants.html (http://www.ead.ee/374285)

Lõuna-Aafrika puuetega inimeste õiguste juht sai ÜRO erikorrespondendiks
Shuaib Chalklen Lõuna-Aafrikast valiti ÜRO eriraportööriks sotsiaalse arengu alal 2009-2011 aastatel. 
Uus eriraportöör on oluline juht, kes on panustanud palju puuetega inimeste arengusse nii piirkondlikult kui maailma tasemel. Shuaib Chalklen sai oma bakalaureusekraadi sotsiaalteadustes Kaplinnast 1991. aastal. Ta on õppinud ka Manchesteri ja Harvardi ülikoolis. http://www.un.org/News/Press/docs//2009/bio4105.doc.htm (http://ead.ee/374286)

Uudised WFD liikmetelt ja partneritelt

Austraalia
Dr. Brendan Nelson, Austraalia parlamendiliige on jätnud kurdid inimesed välja arutelult, kus käsitletakse kurtide imikute ja laste vajadusi. Dr. Nelson pidas parlamendis sümpoosiumi imikuea ja varajase lapsepõlve kurtuse alal augustis sümpoosiumi, mis toimus Canberras. 24 inimest kutsuti sümpoosiumile ja neist enamik on audioloogid, kohleaarimplantaadi kirurgid, arstid jms. Kokku 22 kuuljat inimest ja ainult kaks kurti osalesid sümpoosiumil, kus otsustati kurtide laste üle. Austraalia kurtide organisatsioon kirjutas Dr. Nelsonile palve sümpoosiumil osalemiseks, kuid see lükati tagasi. Vaatamata sellele tegutseb organisatsioon edasi kurtide kakskeelse hariduse edendamise ja viipekeele arendamise nimel.

Belgia
Flaami valitsus sai karistuse diskrimineerimise eest: kolme kurti õpilast ei abistatud piisavalt ühes kaasava haridusega koolis. Õpilased said kasutada flaami viipekeele tõlki ainult 7 tunnil 30st. Probleeme oli ka tõlketeenuse taotlemisega. Belgia Kurtide Liit on kohtuotsuse tulemusega rahul.  
Lisainformatsioon: belangenverdediging@fevlado.be.

Eesti
Eestis hakati augusti lõpus viipekeelseid uudiseid edastama. Uudistesaate toimetajateks on Aivo Erm ja Kristel Laansoo. Saatejuhte koolitati suvisel ajakirjanduskursusel. Üksteist aastat edastasid „Aktuaalses kaameras“ viipekeeletõlgid uudiseid, aga nüüd saavad kurdid ise uudiseid koostada ja esitada. 31. augustist alates on uudised vaadatavad ETV2 kanalilt iga päev kell 19.20. Ajakirjanduskursus viidi läbi koostöös Eesti Kurtide Liiduga. Projekti rahastas Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi meetmega 1.3.1 "Kvalifitseeritud tööjõu pakkumise suurendamine", mille eesmärk on edendada tööhõivet, tõsta inimeste kvalifikatsiooni ning suurendada ühiskonna sotsiaalset sidusust.

Prantsusmaa
Ühing M.A.I.N.S koostöös Prantsuse Kurtide Liiduga tähistab kurtide päeva Pariisis 26. septembril 2009. Lisainfo veebilehelt www.mains-france.com (http://www.ead.ee/374287) .

Ungari
Ungari parlamendi tsiviilõiguste erivolinik ja Ungari Kurtide Liit organiseerivad puuetega inimeste eriprojekti. Lisainfo: foldes.dalma@sinosz.hu .

Makedoonia
18. augustil 2009. võttis Makedoonia vabariik vastu seaduse, kus tunnistatakse viipekeelt iseseisva keelena. See on ajalooline hetk kõikidele kurtidele Makedoonias. Palju õnne!

Uganda
Uganda Kurtide Liit tõlkis ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni Uganda viipekeelde.

USA
30. juulil kirjutas USA ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioonile alla. Kurtide Liit kutsuti vastuvõtule ÜROsse New Yorgis, et seda tähistada.

Saabuvad sündmused

Pimekurtide Maailmaföderatsiooni konverents
Aeg: 22.- 27. oktoober 2009
Koht: Kampala, Uganda
Veebileht: www.wfdb.org (http://ead.ee/374288)

Kaasava hariduse konverents
Aeg: 21.- 23. oktoober 2009
Koht: Salamanca, Hispaania
Veebileht: http://www.inclusioninternational.org/en/extras/4.html (http://www.ead.ee/374289)  või                                            
http://inico.usal.es/en/inclusion09/index.asp (http://ead.ee/374290)

Neljas kurtuse ja vaimse tervise maailmakongress
Aeg: 28.- 30. oktoober 2009
Koht: Brisbane, Australia
Veebileht: www.mhd2009.org (http://ead.ee/374291)

Rahvusvaheline WORLDEAF kinofestival
Aeg: 4.- 7. november 2009
Koht: Washington, DC, USA
Veebileht: http://wdcf.gallaudet.edu  (http://ead.ee/374292) 

Rahvusvaheline kurtide pantomiimifestival
Aeg: 10.- 15.november 2009
Koht: Brno, Tšehhi vabariik
E-mail: snncr@snncr.cz või ecpn@ecpn.cz

Rahvusvahelise rehabilitatsiooni Araabia piirkonna konverents
Kuupäev: 10.- 12. november 2009
Koht: Dubai, Araabia Ühendemiraadid
E-mail: hana.holy@index.ae
Veebileht: http://www.ridubai.com/nv/eng/index.php (http://ead.ee/374293)

Rahvusvaheline viipekeelte alane konverents Belgias
Kuupäev: 16. – 20. november 2009
Koht: Univeristy of Namur, Belgia
Veebileht http://www.cils-namur.be (http://ead.ee/374294)

Deaffest 2009 – auhinnagala
Kuupäev: 28. november 2009
Koht: Wolverhampton, Ühendkuningriik
E-mail: info@zebra-uno.com
Veebileht: www.deaffest.co.uk (http://ead.ee/374295)

Rahvusvaheline puuetega inimeste päev
Kuupäev: 3. detsember 2009
Koht: New York, USA
Email: enable@un.org

Rahvusvaheline spirituaalse elu ja visiooni konverents kurtidele
Kuupäev: 5. – 6. detsember 2009
Koht: Mumbai, India
E-mail: info@usdd.org
Veebileht: http://www.usdd.org/index.htm (http://ead.ee/374296)

SIGN4
Kuupäev: 17.- 19. detsember 2009
Koht: New Delhi, India
E-mail: sign4conference@uclan.ac.uk 

Kurtide inimeste toetamine 2010 (veebikonverents)
Kuupäev: 3.- 6. veebruar 2010
Veebileht: http://www.online-conference.net/sdp2010/introduction.htm (http://www.ead.ee/374297)

Esimene rahvusvaheline pärandkeele/kogukonna keele õpetamise alane konverents
Kuupäev: 19. – 21. veebruar 2010
Koht: California, Los Angeles 
E-mail: gdk@asu.edu
Veebileht: www.nhlrc.ucla.edu/conference (http://www.ead.ee/374298)

21. kurtide hariduse alane rahvusvaheline kongress
Kuupäev: 18. – 22. juuni 2010
Koht: Vancouver, Canada
E-mail: iced2010@advance-group.com
Veebileht: www.iced2010.com (http://www.ead.ee/374299)

Neljas Rahvusvahelise Žestide Uurimise Seltsi konverents
Kuupäev: 25. - 30. juuli 2010
Koht: Saksamaa
Veebileht: http://www.isgs2010.de/ (http://www.ead.ee/374300)

16. WFD maailmakongress
Kuupäev: 14.- 24. juuli 2011
Koht: Durban, South Africa
Email: secretariat@wfd2011.com
            personalassistant@wfd2011.com
Veebileht: http://www.wfd2011.com (http://www.ead.ee/374301)

Kui teil on infot piirkondlikest või rahvusvahelistest konverentsidest, teatage sellest meile.

Annetajad
WFD tänab kõiki, kes annetasid WFDle raha president Markku Jokineni 50. sünnipäeva auks.

Niini Aalto
Aaltonen family
Colin Allen
Asger & Ritva Bergmann
Castberggård, Denmark
Deacon College, Turku, Finland
Deaf Missionary, Finland
Deaf Service Foundation, Finland
Erkki & Lea Enqvist
Espoo Diocese chapter, Finland
Espoo Parish group
Etelä-Karjalan Deaf club
Finnish Deaf Sports Federation
Finnish Federation of Hard of Hearing
Finnish Sign Language Interpreters Association
Tapio Heinola
Hilde Haualand
Hearing Parents of Deaf children Association, Finland
Helsinki Diocese chapter, Finland
HUMAK – Interpreters’ training college, Finland
Kalvero Hökkä
Jukka & Anja Hurtamo
Meri Hyrske-Fischer
Tiina Jaakkola
Antero & Ritva Janhonen
Timo & Maritta Jarva
Jyväskylä Deaf club
Eero Kangas & family
Tuula & Veikko Karttunen
Jouko & Outi-Maria Keltanen & family
Jaana Keski-Levijoki & family
Heidi Koivisto
Maija Koivisto & Jari Nyberg
Antero & Ritva Koukkula
Teemu Kuusisto
Harlan Lane
Päivi Lappi
Päivi Lehtinen
Terttu Martola
Johanna Mesch
Aki Metsola
Tuija Mustonen
Päivi Mäntylä
National Central organisation, Finland
Pasi, Kirsti & Rahel Niemelä
Hanna Nuitanen
OM Denmark
OM Germany
OM Norway
OM Russian Federation
Omaishoitajat & Läheiset liitto ry, Finland
Oulu Deaf Club
Laura Pajunen
Antero Penttinen
Paal Richard Peterson
Janne Raatikainen
Jussi & Mirja Raisio
Pekka & Helene Rissanen
Herbert & Roslyn Rosen
Katja Rosocha
Kari & Maija Liisa Saarikoski
Marjatta Saarikoski
Leena Salomaa
Juhana Salonen
Phillipa Sandholm
Marja-Liisa Saukkonen
Sign Line Pty Ltd, Finland
Ulla Maria Sivunen
Social Welfare Central Organisation, Finland
Tampere Deaf Club, Finland
Terttu Suutari
Corrie Tjsseling
Orvo & Merja Tuokko
Turku Deaf Club, Finland
Tyst Theatre, Sweden
Valkea Talo Pty.Ltd., Finland
Vantaa Deaf Club, Finland
Lars Wallin

WFD tegevuse toetuseks annetajad
WFD tänab kõiki, kes organisatsiooni on toetanud.

Robert Adam
Khaled Al-Hothili
Eihab Ali Akhdar
Stuart Anderson
Yerker and Ann Marie Andersson
Beeman, (Donation to support WFD in honour of J. Sherine Hartman)
Stephanie Feyne
Andrew Murray Holmes
Mary Wanjiru Muhura
Nancy Bloch & Jerry Nelson
Mikko Palo & Maarit Widberg-Palo donated in honour of Ulla Sivunen’s birthday
Paal R. Peterson
Yutaka Osugi
Helena Saunders
Eun Sun Son
Benjamin Soukup
Adrienne Stefanik
Tsubuka University of Technology, Japan

Raamatud ja väljaanded

Kurdid ja inimõigused
Raporti kirjutasid teadlane Hilde Haualand ja projekti koordinaator Colin Allen. Kurtide inimõiguste raport käsitleb kurte inimesi 93 riigis, millest enamus on arengumaad. Raport on kättesaadav WFD kodulehelt inglise keeles ja rahvusvahelises viiplemises. DVD-d saab tellida 5-eurose postitasu eest: orders@wfdeaf.org.

Euroopa kurtide hariduse varajane ajalugu
2010. aastal tähistab kurtide rahvusvaheline haridus 250. aastapäeva. Selle puhul avaldati raamat „Euroopa kurtide hariduse varajane ajalugu“. See on kättesaadav veebilehelt www.effathaguyot.nl (http://www.ead.ee/374302).

WFD kaubad
DVD „Soovituslikud rahvusvahelised viiped WFD üldassambleel kasutamiseks“.
T-särgid, märgid, veepudelid, kellad, käevõrud, pastakad ja mütsid. Tellida saab aadressilt orders@wfdeaf.org.

Algallikas: faili ikoon WFD septembri infoleht 2009 inglise keeles